wybierz język
Kominek i piec gwarancją bezpieczeństwa energetycznego
Aktualności Kominek i piec gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

Kominek i piec gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

    We wszystkich państwach zachodniej Europy biomasa w tym drewno jest traktowana jako OZE (Odnawialne Źródło Energii). Spalanie drewna w wysokiej klasy kotle czy kominku jest w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, czy Norwegii uznawane za zachowanie proekologiczne. Wzorem tych państw dla urządzeń opalanych drewnem wprowadzono rygorystyczne normy emisji, które od 01.01.2022 będą obowiązywać w całej UE (ecodesign). Obecnie instalowane i użytkowane w Polsce kominki i piece spełniają te normy, co potwierdzają badania z certyfikowanych laboratoriów. Zaprzestanie ich eksploatacji prowadzi do minimalnej redukcji zanieczyszczeń.

    Stanowczo sprzeciwiamy się wprowadzaniu zakazów i ograniczeń w paleniu suchym drewnem w kominkach i piecach. Mówimy "NIE" retoryce Polskiego Alarmu Smogowego i utożsamianiu nowoczesnych, ekologicznych urządzeń ze źródłem smogu w naszym kraju.

    Domagamy się, by w przygotowanych przez Atmoterm S.A. na zlecenie władz województw programach ochrony powietrza uwzględniono prawidłową emisję ze spalania drewna w nowoczesnych piecach i kominkach (spełniających kryteria ecodesign) a nie jak to ma miejsce obecnie – emisję zanieczyszczeń bazującą na zawyżonych i nieaktualnych wskaźnikach, adekwatnych dla urządzeń z lat 90-tych. To tak jakby przyjąć, że obecnie i w przyszłości wszyscy będziemy poruszać się na drogach samochodami spalinowymi klasy EURO 1 (wprowadzonej na początku lat 90-tych).

    Czasy, które nadchodzą cechuje duża niepewność. Kryzys klimatyczny związany z globalnym ociepleniem, anomalie pogodowe, skomplikowana sytuacja polityczna i związana z nią zależność energetyczna, czy ostatnio pandemia. W dobie nadchodzącego, nieuchronnego kryzysu gospodarczego potrzebujemy taniego i ekologicznego sposobu na ogrzanie naszych domów i mieszkań. Nie możemy uzależniać się od dostaw paliw z zewnątrz czy być obarczonym ryzykiem blackoutu. W dzisiejszym budownictwie, gdzie podstawowe źródło ogrzewania uzależnione jest od dostaw energii elektrycznej, wręcz wskazana jest niezależna alternatywa – w praktyce najlepiej sprawdzi się kominek lub piec opalany drewnem.

>>> Drewno Pozytywna Energia <<<

Wróć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.